Ana içeriğe atla

Turkey Recap / What comes next for Hamas members in Turkey?

Over the last decade, the far western suburbs of İstanbul have begun to resemble a safe haven for diverse foreign communities, including a new Afghan diaspora, long-time Syrian refugees and exiled members of Egypt’s Muslim Brotherhood.

Among them are also several senior figures of Hamas, the Islamist militant party governing Gaza which the US, EU and Israel designate as a terrorist group, but Turkey does not.

Following the group’s Oct. 7 surprise attack and amid Israel’s bombing campaign with prospects for a “long and difficult war” as stated by Israeli PM Benjamin Netanyahu, the presence of Hamas members in Turkey will likely come under increasing scrutiny.

While the Israeli government is expected to press Ankara to stop hosting Hamas figures, Israel’s mounting military response and the images of human suffering it will produce, have already and will continue to stir Turkish public sentiments, which are by a large majority pro-Palestine.

This trend, and a threatened ground operation in Gaza, will put counter-pressure on Turkish Pres. Recep Tayyip Erdoğan not to heed future Israeli requests, placing recent progress on restoring bilateral ties at risk, analysts told Turkey recap.

“There are still a significant number of lower-level Hamas people in overt Hamas offices in Turkey,” said Matthew Levitt, Fromer-Wexler fellow and director of the Jeanette and Eli Reinhard Program on Counterterrorism and Intelligence at the Washington Institute.

“Turkey sees these people as members of the political wing of Hamas and, therefore, legitimate,” Levitt continued. “But this just feeds into the myth that there are distinct wings between Hamas, which is not true.” 

Support Network

Faced with Israeli blockades since 2007, Hamas relies on a host of nations and organisations for support, including Iran, Qatar, Turkey, Egypt and Hezbollah in Lebanon. Turkish officials claim their role is mainly political, with Erdoğan hosting former Hamas head Khaled Mashaal shortly after the group won elections in 2006, immediately raising questions about Ankara's stance on Israeli politics.

Over time, Ankara was accused of funding Hamas by diverting aid from the Turkish Cooperation and Coordination Agency. In 2020, an Israeli diplomat also claimed Turkey had given passports to a dozen Hamas members.

Sympathy for the Palestinian cause got a boost under the leadership of former Turkish PM Ahmet Davutoğlu, according to Karel Valansi, an author and political columnist at Turkey's Şalom newspaper and T24.

"Although Prime Minister Necmettin Erbakan aimed to increase Ankara's ties with Hamas and deteriorate Turkish-Israeli ties, it was not until the Davutoğlu era in foreign policy under the AKP rule that this goal materialised," Valansi told Turkey recap, referring to Davutoğlu's 2009-2014 tenure as foreign minister, when he pushed for a more active Turkey in regional developments.

Through this period, Israel-turkey stains grew, most memorably through Erdoğan's "one minute" speech and the Mavi Marmara incident, but economic and security relations continued. Attempts at normalising ties also persisted with repeated Israeli appeals requesting the deportation of Hamas officials from Turkey.

Eventually, in 2015, Ankara expelled Saleh AL-Arouri, an exiled senior Hamas leader, who "no question" was orchestrating attacks from turkey, according to Levitt. "This was, I think, the largest sticking point from the Israeli side in Israeli-Turkish reconciliation," Lewitt told Turkey recap.

Bilateral relations eventually improved, Ankara and Israel exchanged ambassadors in 2022, but parallel negotiations for Ankara to expel other Hamas members broke down the same year, with then-FM Mevlüt Çavuşoğlu reiterating Ankara's stance as the reasoning: "We do not see Hamas as a terrorist organization."

Al-Arouri still visits Turkey occasionally and is seen at events, Israeli Ambassador to turkey Irit Lillian told Reuters, adding "I think it just strengthens our point that Hamas should not have an office or any kind of activity, neither in Turkey nor anywhere else in the world."

Present Day

This brings us to the present day, which places the Turkish government in a bind between previous regional rapprochement efforts and looming fallout from the Israel-Hamas war, all while former Hamas leader Marshal can meet freely with the group's current head, Ismail Haniyeh, in a guarded hotel suite in Küçükçekmece.

"Turkey's role as a mediator in regional conflicts is consistent with the balanced foreign policy it has been pursuing recently," Valansi said. "Erdoğan's direct access to Hamas leadership is another positive attribute."

She continued, "However, the fact that Turkey does not recognise Hamas as a terrorist organization and mistrust already exists between Israel and Turkey may jeopardise any initiative Ankara wishes to take on this issue."

Full story: https://turkeyrecap.substack.com/p/what-comes-next-for-hamas-members


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Survivor Hayim’in gerçek dünyası - Söyleşi

Hayim, çok sevdiğim bir arkadaşımın kuzeni. Aklı başında, ne istediğini bilen biri. Askerlik dönüşünde ani bir kararla Survivor yarışmasına katıldığını duyduğumda çok şaşırmıştım. Pek spor yapmayan, atletik olmayan biri neden zor koşullarda, dayanıklılık, irade ve güç isteyen bir televizyon programına katılır? Bunları konuşurken, sayesinde takip etmeye başladığım Survivor ile ilgili tüm merak ettiklerimi de sordum; kameralara yansımayan gizli bir tuvalet var mıydı, ya da yayın bitince gidilen lüks bir otel? Begüm’le arasında bir yakınlaşma oldu mu, Merve neden pişman oldu yarışmaya katıldığına? İşte Sabah Gazetesinden Yüksel Aytuğ’un teşekkür ettiği, seyircilerin filozof olarak tanımladığı Hayim ve Survivor yarışmasının bilinmeyenleri… Survivor maceran nasıl başladı? Katılmak nereden aklına geldi? Arkadaşlarımla uzun süredir Survivor’u takip ediyorduk. Hep katılmak istiyordum ama televizyona çıkmak beni korkutuyordu. Geçen sene iki yakın arkadaşım Dominik’e gittiler. Yarışmacıları

‘Atatürk akılcılığına sıkı sıkı sarılalım’

Sıra dışı bir adam: Celâl Şengör Dr. Ali Mehmet Celâl Şengör, jeoloji dendiğinde akla gelen ilk isimlerden. Bu konuda 19 kitap, 276 bilimsel makale yayınlamış bir bilim insanı. Tarih ve felsefe ile ilgili de bir çok popüler makalenin sahibi. Biz onu bir de Fatih Altaylı ile yaptığı TV programlarından ve çok farklı, gündem oluşturan açıklamaları ile biliyoruz. Geçtiğimiz pazar günü Limmud’a katılan Şengör’e röportaj teklif ettiğimde hem hemen kabul etti, hem de muhteşem kütüphanesini tanımam için evine davet etti. Bu röportajı bizim o günkü keyifli sohbetimizden derledim. Jeoloji ile ilginiz nasıl başladı, nasıl gelişti? Çok küçükken annem bana bir kitap aldı. Üzerinde bir brontozorun kafası vardı, görmediğim hayvanlar ilginç şeyler diye düşündüm. İlkokul öğretmenim bir fen ve tabiat ansiklopedisi hediye etti. Orada bir paleontoloji bölümü vardı. Çok ilgimi çekti. Meraklıydım. Bir mikroskop seti alındı orada sinekleri inceliyordum. Yazları sık sık Bursa’ya giderdik. Anneannem ve

Bu yılki Elküs Marküs ödüllerine Şalom damgasını vurdu

İki yılda bir düzenlenen ancak pandemi nedeniyle 2020 yılında gerçekleştirilemeyen Elküs Marküs Erdem ve Hayırseverlik Ödül Töreni 30 Mart akşamı çevirim içi olarak gerçekleştirildi. Bir çok dalda ödüllerin dağıtıldığı gecede Şalom Dergi ve Şalom yazarlarına da ödüller yağdı. Fakirleri Koruma Derneği’nin Elküs Marküs Erdem ve Hayırseverlik Ödül Töreni 30 Mart Çarşamba akşamı Zoom üzerinden gerçekleştirildi. İki yılda bir düzenlenen ödül töreni pandemi nedeniyle planlandığı gibi Mart 2020 yılında gerçekleştirilememişti. Ödül töreni dört yıllık zorunlu bir aradan sonra çevirim içi bir törenle sahiplerine teslim edildi, başarıları ödüllendirildi.  Türk Yahudi Toplumunun yegane ödül veren kurumu olan Fakirleri Koruma Derneği, bu ödülü 1916 yılında, dönemin ABD İstanbul Büyükelçisi Abraham Elküs ve Gertrude Elküs’ün henüz 16 yaşındayken hayatını kaybeden kızları Jane Selma Elküs’ün anısını yaşatmak için vermeye başlamıştı. Davranışlarıyla hayranlık uyandıran kişileri onurlandırmak ve bu kiş