Ana içeriğe atla

Mirar ma no ver


Mirar ma no ver

Aze unos anyos ke no prefero ver los fragmanes de los filmos antes de ir al sinema. Penso ke ay munchas emportantes shenas del filmo ke mostran en este chiko pedaso. Esto es lo mismo para los livros. Eskojo mi livro sin demandar a dinguno su opinion, ni meldo los kritikos. Puede ser ke no es enteresante para el o eya, pero lo es para mi. 

Aze unos mezes ke keriya meldar el livro “Segera”. Pero no konosia dayinda el eskritor. Puede ser ke fue la kacha amariya ke me tiro la atensiyon o oyi de uno, no se. Merki el livro, “Segera” komo unos de mis livros para este enverano. Ansi fue mi renkontro kon los livros de Jose Saramago, un eskritor portugez muy famoso.

El livro konta una utopya. Un diya normal, ay muncho trafiko. Un senyor, en su otomobil, se keda en la luz kolorada. Ma no puede kondusir mas su koche kuando el luz se aze vedre. Empesa a gritar “no puedo ver mas, esto siego!” Es una seguera no preta ma blanka ke enfekta todos los ke tienen una relasyon kon el; su mujer, el doktor de ojos, la persona ke le ayudo en la kaye… Es muy paresida a lo ke mozotros sufriyimos kon el Korona. 

El governo desida de meter los siegos en un parte de un edifisyo i los ke tuvieron kontakto ma no son siegos en una otra parte del mizmo edifisiyo. En una semana, toda la sivdad ya esta siega ma solo una persona no fue afektada; la mujer del doktor de ojos. Eya es la unika ke resiste a este epidemiya. No save porke eya es diferente ma ayuda a los demas. Mozotros vemos la realidad kon sus ojos. Kuando dingunos pueden ver no hay mas leyes ni orden. Es el retorno al los tiempos primitivos. Los ke tienen fuersa la utilizan asta el final. La blanka segera es la istorya ke mos eksplika komo un publiko puede pedrer todo sus valores morales i se transforma en un ser egoista. Saramago gano el premiyo Nobel de literatura kon este ovra. La segera es una metafora para eksplikar muestra sosiedad ke normalmente "mira" ma en realidad no "ve".

Komo me plazyo muncho este romanso, merki “Ver” del mizmo eskritor. Pensi ke puede tener una relasyon kon Segera. Teniya razon. La primera parte eksplika una koza rara ke no se puede realizar fasilmente. En una kapital ay eleksiyones lokales. Ma kuando avren las anvelopes, ven ke 75% de los votos estan vazios. El governo se ansyeya i repeta los eleksiyones. Esta vez es 83%. La djente kere eksplikar una koza muy serioza, ke kere un trokamiento total del sistema. Ma el governo lo ve komo un atako a su orden. Diziendo ke esto es kontra la demokrasiya, serra toda la sivdad deshando solo el itfaye i el ospital. El governo dize ke los ke votaron vazio son teroristas, anarshistas. El governo kreye ke sin la polisia, sin su kontrol, la djente en la kapital no puede kontinuar a bivir normalmente. Ma en realidad no es asi. Desilusiyonado, el governo aze disturbios en la sivdad. La segunda parte del livro avla de la segera ke paso kuatro anyos antes i vemos muestros karakteres del primer livro ke biven el la mizma sivdad. No vos va dizir el final. Este livro mos eksplika komo los governos utilizan sus fuersas politikas para azer mal, i la frajilidad de la demokrasiya.

Los livros de Saramago fueron una muy buena eleksiyon. El utiliza fantasia para azer la realidad del mundo mas soportavle. No utiliza ni nombres para los payizes, ni para las sivdades, ni para los karakteres. Diziendo ke estas kozas son universales ke pueden pasar en todos lados. Es un kritisizmo de muestra epoka. Mi proksimo livro del mismo eskritor sera “Kabil”.

Karel Valansi, Şalom, 7 Ekim 2020 https://www.salom.com.tr/haber-116090-mirar_ma_no_ver_.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Barış, her daim

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Grubunun, Türk dış politikasına yönelik halkın bakış açısını ortaya koyan ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’nın 2020 yılı sonuçları online basın toplantısıyla açıklandı. Türk kamuoyunun dış politika konusunda nabzını tutan bu araştırma dikkat çeken bulgulara sahip.

Bazı konularda algıda pek bir değişiklik olmamış. Mesela tehdit oluşturan ülkeler sıralaması yine değişmemiş, en başta ABD ve İsrail var. Türkiye’nin dostları dendiğinde de akla ilk Azerbaycan ve KKTC geliyor. İşbirliği yapılması gereken ülkelerin ilk sırasında yine Türki Cumhuriyetler var. Ama sanmayın ki bunun oranı çok yüksek. Türkiye hâlâ kendini tek başına hissediyor, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” hissi ağırlığını koruyor.

Bu durumu kendini tanımlama şeklinde de görüyoruz. Çoğunluk Türkiye’yi İslam ülkesi, Avrupa ülkesi, Ortadoğu ülkesi olarak tanımlamaktan ziyade “kendine has özellikleri olan bir ülke” yani farklı ve bir gruba ait olmayan bir ülke olar…

Prof. İnbar: “Barışçıl bir Ortadoğu görmeyeceğiz”

İbrahim Anlaşması'nın (Abraham Accord) imzalanması, istikrarsız Ortadoğu'da yaşanan bir hayli önemli bir gelişme. Prof. Dr. Efraim Inbar ile İsrail'in bu konudaki duruşunu ve Türkiye-İsrail ilişkisinin geleceğini konuştuk. Prof. Inbar, Kudüs Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (Jerusalem Institute for Strategic Studies, JISS) başkanı ve Bar-Ilan Üniversitesi'nde siyaset bilimi öğretim üyesidir. Prof. Inbar, 23 yıl boyunca Begin-Sedat Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (BESA) kurucu direktörü görevindeydi. Ortadoğu stratejik sorunları, İsrail-Filistin diplomasisi ve Türkiye-İsrail ilişkileri konularında uzmanlaşmış olan Prof. Inbar ŞALOM’un sorularını cevapladı.Geçtiğimiz salı günü tarihi bir ana tanıklık ettik. İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail ile Bahreyn arasında imzalanan barış anlaşmalarını nasıl değerlendirirsiniz?İlk söyleyeceğim bunun sıcak bir barış olduğu. Halklar arasında iletişim var ve malların dolaşımı mevcut. Böyle bir ilişkimi…

Türkiye- İsrail ilişkileri yeni bir döneme girer mi? (Sputnik) Yorumlarımla

Türkiye-İsrail ilişkilerinin iyiye gitme olasılığı bir süredir hem İsrail yetkilileri ve medyası tarafından tartışılıyor. Peki, ikili ilişkilerde yeni bir döneme girilebilir mi? Konuyu Sputnik’e değerlendiren Şalom yazarı Karel Valansi’ye göre İsrail, Türkiye’den güven tazeleyici adımlar bekliyor ancak ‘ilhak tartışmaları’ sürerken bunun olması zor.  Elif Sudagezer'in haberi Türkiye-İsrail ilişkilerinde iyileşme olasılığı, bir süredir hem İsrailli yetkililer tarafından hem de İsrail basınında tartışılıyor. İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Roey Gilad’ın geçen hafta Halimiz isimli Türkçe yayın yapan bir sitede kaleme aldığı köşe yazısı da, İsrail basınında  geniş yer tuttu. “Türkiye ve İsrail’in İdlib ve Kovid-19 dahil ortak çıkarları” başlıklı yazıda Gilad, iki ülkenin her konuda tamamen mutabakata varmasına gerek olmaksızın, İdlib meselesi başta olmak üzere, Kovid-19’la mücadele ve ticaretalanlarında etkin işbirliği yapabileceğine işaret etti.  “Türkiye ile İsrail’i…