Ana içeriğe atla

'You call it terrorism. I call it patriotism!’

Destinee Mangum
Hate is alive and well. This is not only true for the war torn Middle East, but also the United States, where democratic values are the fundamental beliefs and constitutional principles of the society, uniting all Americans under the same safe roof. These values are expressed in the Declaration of Independence, the constitution of the United States and in any significant document or speech.
However, the United States, a country established by immigrants, has turned into a place where hate dominates politics. It also became a reality for some Americans who have to survive daily hateful harassment, intimidation and assault.
"You call it terrorism. I call it patriotism!" This is exactly how Jeremy Joseph Christian, a white supremacist accused of killing two men and injuring one in Portland, Oregon, defended himself in court. 

The shocking incident occurred during rush hour on a commuter train last week. Jeremy Joseph Christian, a 35-year-old unemployed, homeless man, started to verbally abuse two teenagers, one wearing a hijab. Three men on the train intervened to protect the terrified girls from his anti-Muslim abuse. Christian attacked them, killing two and wounding one. According to surveillance cameras with audio recording, Christian continued to yell racial and religious epithets, even threatening to decapitate people, during the attack. When police arrested him several blocks away, he confessed to the stabbings saying that he can die a happy man now.
Christian defends his actions with his right to free speech. Yes, free speech! "Death to the enemies of America. Leave this country if you hate our freedom," he yelled in the courthouse. "Death to antifa! (anti-fascism). Free speech or die Portland, you've got no safe place, this is America, get out if you don't like free speech," he continued.
He is charged with two counts of aggravated murder, one count of attempted aggravated murder, and other related charges. Investigating his background, police found many disturbing posts supporting white supremacy, attacking women, black people, transgender people, praising fascism and even videos of him performing Nazi salute at a "Free Speech" march in Portland in April. He has no known mental health history but a long list of run-ins with law enforcement; robbery, kidnapping, use of dangerous weapons.
One can easily trivialize this attack as the murderer is a homeless person with no responsibilities and no future. But it is not that simple. There was every possible sign screaming that this horrible attack was approaching. It was hate speech that lead to the attack. Just checking his Facebook account one could have found without difficulty the traces of his ideology and what he is capable of. Hate speech is the clue, the evidence of what that person can do in suitable conditions.
Is there a correlation between Trump's election and the rise of hate speech and crime, as it is usually claimed? First of all, U.S. President Donald Trump did not invent racism and xenophobia. Since the 9/11 attacks, Islamophobia was already on the rise in the country. However, now the U.S. has a president who openly exploits this, with his divisive rhetoric demonizing Muslims and Mexicans, scapegoating refugees and immigrants. He made it more acceptable to embrace xenophobia. And xenophobia, including Islamophobia and antisemitism, is damaging the fabric of a healthy society.
This case is a clear example. It took Trump three days to mention the racist attack. A man who governs by Twitter, stayed silent for three days and finally a tweet came. But the tweet came from his official Twitter account run by his staff, and not from his personal account which he controls. "The violent attacks in Portland on Friday are unacceptable. The victims were standing up to hate and intolerance. Our prayers are w/ them," read the tweet without even mentioning the names of the heroes who intervened and lost their life or that the attack was against a religious group who has the same rights as any other American.
In an emotional video message Destinee Mangum, one of the teenage girls verbally attacked by Christian, thanked the people who put their life on the line for her. "They lost their lives because the way we looked," she said. "The attacker was just telling us that we basically weren't anything and that we should kill ourselves," she added. And this is exactly what hate speech wants to achieve; anxiety and intimidation.
On the other hand, in every tragedy there is inspiration. Ricky Best, Taliesin Namkai-Meche and Micah Fletcher stepped forward to protect these girls and stood up to hate and intolerance instead of pretending like nothing was happening. And just in this, there is a very powerful reminder that decency may overcome hatred.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Söylem değişirken

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazartesi günü yaptığı açıklama ile ABD’nin Batı Şeria’daki (Yehuda ve Şomron) Yahudi yerleşimlerini hukuka aykırı olarak kabul etmediğini açıkladı. Yerleşimlerin barışın önündeki engel olarak tanımlandığı politikanın şimdiye kadar barışı getirmediği söyledi. Pompeo ayrıca yerleşimlerle ilgili son kararın İsrail ile Filistinliler tarafından görüşme masasında alınması gerektiğini ekledi.
Kendinden önce gelen Obama’nın her yaptığını reddeden ve değiştirmeye çalışan bir başkan varken Pompeo’nun Obama ve Kerry’nin kararını değiştiriyoruz demesi bu bakımdan şaşırtıcı değil.
Pompeo’nun açıklamasının ardından elimizde ne olduğuna bakalım. Barış vizyonu olarak tanımladığı ancak bir türlü açıklanamayan Yüzyılın Anlaşması. İsrail’e kısa bir zaman içinde, -birkaç sene önce gerçekleşebileceğine pek olanak vermediği- değerli hediyeleri ardı ardına sıralayan bir ABD başkanı. Kendi ülkelerinde politik sıkıntılar içinde olan Trump ve Netanyahu. İran tehdidi nedeniyle…

Üçüncü seçimlere doğru

İsrail 11 ay içinde üçüncü kez seçimlere hazırlanıyor. 2 Mart olarak tespit edilen yeni seçim tarihi ile birlikte iki kıyasıya çekişme bir arada start aldı. İlki, sürekli rövanşı yapılan ama bir türlü başbakanı seçemeyen genel seçimler. Son ana kadar bir mucize olur ve bir anlaşmaya varılır diye bekleyenler hayal kırıklığına uğradı ve en istenmeyen sonuç olan üçüncü seçimlere gitmekten başka çare kalmadı. Ancak üçüncü seçimin bir çare üretebileceğini düşünmeyin. Var olan siyasi çıkmaz aşılamazsa bu işin dördüncüsü de beşincisi de olur. İkinci yarış ise 26 Aralık’ta Likud Partisi içinde yaşanacak. Liderlerine bağlılıkları ile bilinen Likudcular, Netanyahu’nun son seçimlerde aldığı yenilgiye rağmen liderlerini yalnız bırakmamış, desteklerini esirgememişlerdi. Ancak Netanyahu’nun selefi olarak gösterilen Gideon Sa’ar gidişattan memnuniyetsizliğini belli etmiş ve kısa bir süre önce Twitter’dan “Ben hazırım” diyerek liderlik yarışına katılacağını açıklamıştı. Sa’ar’ın adaylığı, Likud içind…

Yüzyılın anlaşması

Her Amerikan başkanının bir barış planı vardır. Şu anki Başkan Donald Trump’ın da var. İsrail ile Filistinlileri bir araya getirecek, birbirleriyle doğrudan önkoşulsuz konuşmalarını ve en nihayetinde anlaşmalarını sağlayacak bir plan. Diğerlerinden çok farklı olacağı en başından beri söylenen bu barış planını mimarları da plan olarak değil yeni bir vizyon olarak adlandırıyorlar. Trump’ın başkanlığında karakterini iyice tanıdığımız için, bu vizyona ‘Yüzyılın Anlaşması’ adını koymasına da şaşırmıyoruz. Büyüklük, en iyisi olma, ilgi çekmeyi sevme başkanın önde gelen özellikleri. Ancak Yüzyılın Anlaşması hâlâ gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Birçok kez uluslararası kamuoyuyla paylaşılması ertelenen plan, artık İsrail seçimlerine endekslenmiş gözüküyor. İsrail’deki Nisan seçimlerinden sonra açıklanması beklenen plan, hükümetin kurulamaması ve yeniden seçime gitme kararının alınmasıyla eylül sonrasına ertelenmişti. Ancak eylüldeki seçimlerde de çok farklı bir sonuç çıkmadı ve İsrail’de hükümet …