Ana içeriğe atla

I am cited in Sputnik on Turkish-Israeli relations

Turkey's Main Opposition Party Slams Ankara's Legitimation of Gaza Blockade
Turkey and Israel have reached an agreement on the normalization of relations. Sputnik spoke to Turkish journalists and politicians about the implications of the apparent political rapprochement. 
Israel Sees ‘Immense’ Economic Gains by Making Friends With Turkey Over the weekend, following the announcement by Turkish and Israeli officials that the two countries had reached an agreement on the normalization of relations after six years of mutual estrangement, Israel also made clear that the sea blockade of Gaza would not be lifted; however, Turkey will be able to send supplies to the Palestinian territory through the Israeli port of Ashdod. In turn, Turkish Prime Minister Binali Yildirim stressed that the agreement would allow Turkey to deliver humanitarian aid to Palestinians living in the Gaza Strip. Relations deteriorated following the 2010 Freedom Flotilla incident, when a convoy of six ships, including one sailing under a Turkish flag, tried to approach the Gaza Stripp with humanitarian aid and activists on board. The flotilla was blocked and stormed by Israeli forces, resulting in the deaths of ten Turkish citizens. 
Commenting on the apparent normalization of ties, Karel Valansi, a regular political commentator for Israeli newspapers Haaretz and Shalom, pointed out that Israel has not made any fundamental policy shift to accommodate Ankara on the Gaza issue. The port of Ashdod had been open for humanitarian assistance before, with ground-based delivery of aid carried out through the border point at Kerem Shalom. "From this perspective, the agreement has not resulted in anything new. Was the Gaza blockade lifted? No. A naval blockade continues," the journalist said. "There is information suggesting that a second border post may be opened near Kerem Shalom, facilitating the passage of goods across the border," she added. The purpose of that project, if it materializes, may be "to push Turkey to the forefront of construction work on the Gaza strip."
Netanyahu Thanks Biden for Support During Israel-Turkey Talks "Previously, Turkey had built hospitals and mosques there. Now, the Turkish government intends to expand its activity." Israel too has been forced to make concessions, Valansi noted, specifically with regard to Ankara's refusal to close the Turkey-based offices belonging to Hamas. The journalist suggested that Israel may have "decided not to insist on this condition's implementation on purpose," because "it wants to use Turkey as a mediator between itself and Hamas." Still, given the Israeli government's characterization of Hamas as a terrorist organization, and the presence of several prominent Hamas leaders in Turkey, "from this perspective the agreement clearly has serious flaws." At the same time, given existing geopolitical realities, the commentator suggested that Ankara faced a "much greater need for the restoration of relations than Israel. The time when Israel was presented as the common enemy, the fight against it uniting the entire Muslim and Arab world, has passed. Ultimately, Israel proved more successful than Turkey in the conduct of the policy of 'zero problems with neighbors' [a policy concept outlined by in 2010 by now ex-Prime Minister Ahmet Davutoglu]. The serious foreign policy mistakes made by Ankara during the events of the Arab Spring and the Syrian crisis led to a deterioration of relations with neighboring countries, and Turkey's isolation in the region. Therefore, Turkey truly very much needed to conclude this agreement [with Israel]," Valansi concluded. 

For their part, lawmakers from Turkey's Republican People's Party, the Main Opposition in the country's National Assembly, slammed the Turkish government's move, telling Sputnik that the Turkish-Israeli agreement effectively amounts to formal recognition of the legitimacy of the blockade of Gaza. 
Israel Planning Gas Deliveries to Europe Through Turkey Utku Cakirozer, a member of the parliamentary planning and budget commission, noted that "judging by the text of the agreement, the blockade of Gaza imposed by Israel is not going to be removed. The Israeli prime minister has said so openly…Given this situation, every Turkish citizen should ask themselves the question: if the blockade is not going to be removed, if we are agreeing to send humanitarian aid to Palestine through the Israeli port of Ashdod, why did we allow defenseless people into the Mediterranean 6 years ago? Why did we give permission for this action? Why did we not provide them with at least basic protection? Who today among the authorities will take responsibility and explain to the Turkish people why it was that ten innocent people were killed in that incident?" Ultimately, the politician emphasized that "for six years, Turks were promised that the blockade of Gaza would be lifted, and that until that time Turkey would maintain its position. After Israel apologized and agreed to pay compensation, the relationship did not improve, since the condition of lifting the blockade was not implemented."  Now, given the move toward rapprochement despite the blockade remaining in place, Cakirozer lamented that the restoration of relations effectively serves as a "formal recognition of the blockade, its legitimacy, on the part of Turkish authorities." Mevlut Dudu, a member of the parliamentary commission on foreign relations, echoed Cakirozer's criticism, adding that the deterioration in Turkish-Israeli relations occurred before the 2010 Gaza flotilla raid, at Davos in 2009, where in a criticism of Israeli leader Shimon Peres, Erdogan demonstratively left the conference hall. Ankara's antagonism, Dudu suggested, has only resulted in geopolitical and economic losses for Turkey.  
Black Sea Buddies: Turkey Looks to Cosy Up to Coastal Neighbors Ultimately, the MP noted, "we are in favor of a normalization of relations with Israel, but there is a very important caveat in this regard: Turkey must put forward a series of conditions for normalization, the most important of which must be the lifting of the blockade against Gaza." However, the government has so far failed to do so. "With this in mind, I believe that the agreement, which does not provide for the removal of the Gaza blockade, does not serve to benefit Turkey or the Middle East as a whole," Dudu concluded.

Sputnik 28 June 2016
http://sputniknews.com/middleeast/20160628/1042108930/turkey-israel-rapproachement-implications.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Barış, her daim

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Grubunun, Türk dış politikasına yönelik halkın bakış açısını ortaya koyan ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’nın 2020 yılı sonuçları online basın toplantısıyla açıklandı. Türk kamuoyunun dış politika konusunda nabzını tutan bu araştırma dikkat çeken bulgulara sahip.

Bazı konularda algıda pek bir değişiklik olmamış. Mesela tehdit oluşturan ülkeler sıralaması yine değişmemiş, en başta ABD ve İsrail var. Türkiye’nin dostları dendiğinde de akla ilk Azerbaycan ve KKTC geliyor. İşbirliği yapılması gereken ülkelerin ilk sırasında yine Türki Cumhuriyetler var. Ama sanmayın ki bunun oranı çok yüksek. Türkiye hâlâ kendini tek başına hissediyor, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” hissi ağırlığını koruyor.

Bu durumu kendini tanımlama şeklinde de görüyoruz. Çoğunluk Türkiye’yi İslam ülkesi, Avrupa ülkesi, Ortadoğu ülkesi olarak tanımlamaktan ziyade “kendine has özellikleri olan bir ülke” yani farklı ve bir gruba ait olmayan bir ülke olar…

Prof. İnbar: “Barışçıl bir Ortadoğu görmeyeceğiz”

İbrahim Anlaşması'nın (Abraham Accord) imzalanması, istikrarsız Ortadoğu'da yaşanan bir hayli önemli bir gelişme. Prof. Dr. Efraim Inbar ile İsrail'in bu konudaki duruşunu ve Türkiye-İsrail ilişkisinin geleceğini konuştuk. Prof. Inbar, Kudüs Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (Jerusalem Institute for Strategic Studies, JISS) başkanı ve Bar-Ilan Üniversitesi'nde siyaset bilimi öğretim üyesidir. Prof. Inbar, 23 yıl boyunca Begin-Sedat Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (BESA) kurucu direktörü görevindeydi. Ortadoğu stratejik sorunları, İsrail-Filistin diplomasisi ve Türkiye-İsrail ilişkileri konularında uzmanlaşmış olan Prof. Inbar ŞALOM’un sorularını cevapladı.Geçtiğimiz salı günü tarihi bir ana tanıklık ettik. İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail ile Bahreyn arasında imzalanan barış anlaşmalarını nasıl değerlendirirsiniz?İlk söyleyeceğim bunun sıcak bir barış olduğu. Halklar arasında iletişim var ve malların dolaşımı mevcut. Böyle bir ilişkimi…

Koronavirüs Türkiye-İsrail İlişkilerinde Bir Kapı Aralayabilir mi?

Koronavirüs bir çok ilişkiyi yeniden tanımlarken, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesi için bazı fırsatlar da sunuyor. Ancak bunları değerlendirmek, yeni bir bakış açısıyla ilişkileri ele almak bu iki devletin elinde. İlişkilerdeki güvensizlik ve bunun halklara yansıyan olumsuz etkisi istenirse aşılabilir ama bunun için başta siyasi irade ve dış politikada bir açılım gerekir. Doğal afetlerin ya da pandeminin başlatacağı bir yakınlaşma ancak bu irade olursa sağlanabilir. 
İsrail koronavirüse bir yıldır süren siyasi bir kriz ve Yüzyılın Anlaşması’nın açıklanmasının hemen ardından yakalandı. Pandemiye karşı sert tedbirleri çok hızlı aldı. Zayıf halkası ise modernliği ve seküler yaşam tarzını reddeden Haredimlerdi(ultra-Ortodoks Yahudiler). Türkiye ise koronavirüse karşı biraz daha geç ve bu kadar sert olmayan ama gerekli bir takım tedbirler aldı.  Elinin değdiği her yeri ve her şeyi içine alan ve hayatı durdurma noktasına getiren koronavirüse karşı insanlık büyük…