Ana içeriğe atla

The end of innocence… Holocaust Commemoration in Turkey

Turkey marked International Holocaust Remembrance Day with a ceremony held in Ankara with the participation of Deputy Prime Minister Yıldırım Tugrul Turkes, Head of International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) Turkey Committee Ambassador Aylin Tashan, and the president of the Turkish Jewish Community Ishak Ibrahimzadeh.


Turkey marked International Holocaust Remembrance Day on January 27th with a ceremony held in the capital, Ankara. Deputy Prime Minister Yıldırım Tugrul Turkes represented the government at the ceremony held at Ankara University with the attendance of Jewish community leader Ishak Ibrahimzadeh and prominent members of Turkish Jewish community and foreign diplomats including Israel’s Ambassador to Turkey Eitan Na’eh and United States Ambassador to Turkey John Bass. During the ceremony, chief Ashkenazi Rabbi of Turkey Rav Mendy Chitrik and his son Chaim Chitrik performed Eli Ata and a Holocaust documentary was screened.


Turkes: “The Holocaust is a powerful reminder coming from the history”
In his speech Turkes described the Holocaust as an unprecedented genocide aimed at systematically exterminating all the people of a certain ethnic or religious minority entirely, on all the occupied territories. He stressed the fact that Nazi Germany had established a comprehensive bureaucratic system to achieve these goals and mobilized all of its technological achievements to kill faster and annihilate by the cruelest methods. He added that Holocaust began long before the "final solution" when the seeds of prejudice, racism and hatred spread across Europe and the society remained indifferent and inactive against it, preferring to sit back and watch. He stressed; “The Holocaust calls on us from history with a powerful voice to remind and show the cost of targeting a particular religious or ethnic group and blaming them as the source of domestic problems by simplifying the solution through vengeance and hatred.”
“Unfortunately, we sadly observe that anti-Semitism, Islamophobia and xenophobia spread today like an epidemic around the world and are also influential in some marginal circles in our country from time to time. I would like to point out that we have no choice but to show zero tolerance for anti-Semitism, Islamophobia, anti-Christian sentiment and similar hate crimes. History has sadly shown us through the Holocaust the cost of remaining silent against demonizing any ethnic or religious identity. In this context, Turkey will continue to actively participate in the efforts for further studies on the Holocaust with the same determination in the coming period,” he said.

“We have to take lessons from the history”
Head of International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) Turkey Committee Ambassador Aylin Tashan described the Holocaust as a manifestation of vengeance, hatred and fear against diversity. She pointed out that anti-Semitism, racism and xenophobia, as well as Islamophobia and anti-Christianism are on the rise again. “For this reason, our part is to fight fiercely against these phenomena, remember the Holocaust, take lessons from history and share these experiences with the future generations in order to ensure that such an atrocity will never happen again,” she said. In her speech she explained the purpose of IHRA and stressed that their efforts on the Holocaust as a historical responsibility beyond our obligations within the IHRA and as a consequence of a principled approach. She added that Turkey commemorates the victims of the ship Struma, a ship heading to Palestine with 700 passengers that was torpedoed by a Soviet submarine after waiting for 70 days offshore in Istanbul, contribute to the international fund created by the Auschwitz-Birkenau Foundation and cooperate with organizations such as the Project Aladdin, the Anne Frank House, Yad Vashem, and organizations affiliated with the Holocaust and anti-Semitism. She emphasized that Turkey, which was neither the perpetrator nor the victim of the Holocaust, will resolutely continue its efforts to raise awareness of the Holocaust and to prevent recurrence of such tragedy.

“The Holocaust must be an integral part of the education”
Chief Rabbi of Turkey Isak Haleva sent a message on the occasion. He criticized the Holocaust denial with these words: “It is certainly useful and even necessary to confront the most painful, the most unjust, and the most ruthless period in the history of humanity generated in recent history, but it is impossible for anyone to undo what has happened. However, even before the smudgy smokes fuming from the crematoriums' chimneys could disappear from the atmosphere, the attempts that were initiated to underestimate/ depreciate, moreover to deny/ ignore and more importantly to live down the Holocaust keep shamelessly, cynically going. Whereas, trying to make people forget this human tragedy whose evidences speak for them and whose witnesses are still alive; can only turn those attempting to do it into implied suspects of this drama.” He emphasized that the Holocaust should never be forgotten and should always be remembered, because
“A world of people who do not learn from the past and would let history to repeat itself will absolutely not deserve to honorably outlive the third millennium's civilization.” He concluded his messages saying that the Holocaust must be an integral part of the education.

“Holocaust is a crime against human dignity”
In his speech on the significance of the Holocaust, the President of the Ankara University Erkan Ibis said that Holocaust is a human embarrassment that mortgages the future of mankind and a brutal massacre against all humanity and human dignity, not specific to ethnic identities or political tendencies. He said that humanity means to reach the consciousness of being a citizen of the world without discriminating people according to their language, religion, color, origin. He added that people are good in nature and what is important is to direct this good to goodness with exemplary behaviors.
Karel Valansi, Şalom newspaper 27 January 2017

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hayır, hayat her şeye rağmen devam etmiyor

6 Eylül 1986.Uzun bir aradan sonra restore edilerek yeniden ibadete açılan Neve Şalom Sinagogu’ndaki bu ilk şabat duasında normale nazaran daha az bir kalabalık vardı. Henüz okullar açılmadığı için, bir çok aile yazlıklarından İstanbul’a dönmemişti. Bu durum, teröristlerin planladığı kadar büyük bir saldırı gerçekleştirmelerine engel oldu ancak dini vecibelerini yerine getirebilmek için sinagogun kapılarından son kez içeri giren 22 kişinin hayatlarını, geride kalan ailelerinin ve bizlerin umutlarını çaldılar. 1940’larda Galata bölgesinde artan nüfusun ihtiyacını karşılamak üzere Musevi lisesinin spor salonunun iptali ile ibadethaneye dönüştürülen geçici mekan, ileriki yıllarda kurulacak Neve Şalom Sinagogunun da temelini oluşturmuştu. 1951 yılında açılan modern sinagog için seçilen ismin kelime anlamı “barış vahası” idi. Ancak bu 65 yıl boyunca isminin aksine birçok terör saldırısının ana hedefi oldu. 1986 saldırısına kadar Türkiye’deki herhangi bir cami veya kilise gibi gezilebilen, k…

Koronavirüs Türkiye-İsrail İlişkilerinde Bir Kapı Aralayabilir mi?

Koronavirüs bir çok ilişkiyi yeniden tanımlarken, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesi için bazı fırsatlar da sunuyor. Ancak bunları değerlendirmek, yeni bir bakış açısıyla ilişkileri ele almak bu iki devletin elinde. İlişkilerdeki güvensizlik ve bunun halklara yansıyan olumsuz etkisi istenirse aşılabilir ama bunun için başta siyasi irade ve dış politikada bir açılım gerekir. Doğal afetlerin ya da pandeminin başlatacağı bir yakınlaşma ancak bu irade olursa sağlanabilir. 
İsrail koronavirüse bir yıldır süren siyasi bir kriz ve Yüzyılın Anlaşması’nın açıklanmasının hemen ardından yakalandı. Pandemiye karşı sert tedbirleri çok hızlı aldı. Zayıf halkası ise modernliği ve seküler yaşam tarzını reddeden Haredimlerdi(ultra-Ortodoks Yahudiler). Türkiye ise koronavirüse karşı biraz daha geç ve bu kadar sert olmayan ama gerekli bir takım tedbirler aldı.  Elinin değdiği her yeri ve her şeyi içine alan ve hayatı durdurma noktasına getiren koronavirüse karşı insanlık büyük…

Barış, her daim

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Grubunun, Türk dış politikasına yönelik halkın bakış açısını ortaya koyan ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’nın 2020 yılı sonuçları online basın toplantısıyla açıklandı. Türk kamuoyunun dış politika konusunda nabzını tutan bu araştırma dikkat çeken bulgulara sahip.

Bazı konularda algıda pek bir değişiklik olmamış. Mesela tehdit oluşturan ülkeler sıralaması yine değişmemiş, en başta ABD ve İsrail var. Türkiye’nin dostları dendiğinde de akla ilk Azerbaycan ve KKTC geliyor. İşbirliği yapılması gereken ülkelerin ilk sırasında yine Türki Cumhuriyetler var. Ama sanmayın ki bunun oranı çok yüksek. Türkiye hâlâ kendini tek başına hissediyor, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” hissi ağırlığını koruyor.

Bu durumu kendini tanımlama şeklinde de görüyoruz. Çoğunluk Türkiye’yi İslam ülkesi, Avrupa ülkesi, Ortadoğu ülkesi olarak tanımlamaktan ziyade “kendine has özellikleri olan bir ülke” yani farklı ve bir gruba ait olmayan bir ülke olar…